Dom, v ktorom sídli Centrum pre rodinu Trenčín si už niečo pamätá. Prinášame vám zaujímavý pohľad do jeho histórie.
Centrum pre rodinu Trenčín sídli v dome, ktorý je súčasťou historickej mestskej štvrte nazývanej Hôrka. K Hôrke patrili domy situované medzi farskými schodmi a múrom farského kostola, teda i domy medzi hradbou mesta a dnešným domom na Hradnej ulici č. 12. Väčšina domov bola drevená, prízemná, v menšej miere z nepálenej tehly. Ich cena v 16. - 17. storočí bola okolo 14 – 80 zlatých ( domy na námestí stáli niekoľko stoviek zlatých ). Majiteľmi boli prevažne drobní remeselníci a kramári. Táto štvrť bola často vystavená požiarom, alebo vojenským plieneniam.
Hradná ulica sa spomína už v roku 1554 ako ulica ku kostolu, v roku 1592 ako ulica, ktorá vedie ku schodom kostola. Najstaršia písomná zmienka o dome č. 12 je z roku 1681, jeho vlastníkom bol Michal Jeszenszky. Dom bol poškodený v roku 1689 a aj požiarom v roku 1708, kedy dom vlastnil Mikuláš Jeszenszky, v roku 1813 bola v dome dielňa Juraja Szmatany.
Objekt stojí na významnom mieste, v tesnom dotyku s farskými schodmi, ktoré vedú k farskému Kostolu Narodenia Panny Márie. Do domu sa pôvodne vstupovalo z neupraveného a nespevneného svahu vedúceho k farským schodom, ktorý bol v 30. rokoch 20. stor. nahradený spevnenou komunikáciou so schodmi a vybudovaním roviny, na ktorú bola premiestnená baroková socha sv. Jána Nepomuckého.
Požiar v roku 1886 zničil severozápadnú časť námestia a vyhorel aj farský kostol. Požiar poškodil i skúmaný dom, zhorela jeho strecha. Nový krov, zachovaný dodnes, objednal v roku 1886 majiteľ domu Béla Čelko, krov navrhol majster Weinberger z Piešťan, škridla bola dodaná z Rimavskej Soboty.
V 30. rokoch 20. storočia došlo k drobným úpravám: fasády dostali vysoký betónový sokel ukončený ozdobným lemom, verandu zasklili kovovou konštrukciou, vymenili krytinu na streche. Škridla bola nahradená eternitom, tak ako o tom informuje nápis na konštrukcii krovu: Strecha táto doskami, terovým papierom a eternitom pokrytá bola 10. - 17. júna 1932 ( aj zadný dom vtedy ).
Predpokladá sa, že v priebehu v prvej polovici 20. storočia sa vlastníkom objektu stála cirkev, nakoľko v nej dlhodobo bývali farári a objekt označujú obyvatelia Trenčína ako faru. V 50. rokoch 20. storočia bola na fasády daná nová omietka, čiastočne vymenili okná, dvere a podlahy, klenby v prejazde zrušili a nahradili rovnými stropmi.
Zuzana Zvarová
Fotografie: Archív PU SR Bratislava a zbierky Trenčianskeho múzea v Trenčíne
Centrum pre rodinu Trenčín vstupuje do III. fázy komplexnej obnovy svojich priestorov, ktorá je kľúčovým krokom k rozšíreniu a skvalitneniu služieb poskytovaných miestnej komunite. Táto fáza predstavuje prirodzené pokračovanie predchádzajúcich dvoch etáp, ktoré sa zameriavali najmä na stabilizáciu objektu a odstránenie technických nedostatkov budovy v historickom jadre mesta.
V dňoch od 10. do 16. februára 2025 sa v Trenčíne opäť konal Národný týždeň manželstva (NTM), ktorý organizovalo Centrum pre rodinu Trenčín. Tento rok sa niesol v duchu motta "Beh na dlhú trať", čím sa symbolicky poukázalo na dôležitosť trpezlivosti, vytrvalosti a vzájomnej podpory v manželstve. Program bol opäť bohatý a ponúkol množstvo príležitostí pre manželské páry posilniť svoj vzťah a užiť si spoločný čas.
Dňa 15. februára 2025 sa Športové centrum M-SPORT na Ostrove v Trenčíne opäť stalo dejiskom výnimočného florbalového podujatia. Tretí ročník Rodinného florbalového turnaja prilákal 130 hráčov a 10 dobrovoľníkov, ktorí spoločne vytvorili sedem tímov s originálnymi názvami:
Manželstvo je skutočne behom na dlhú trať, no nie preto, že by to bola súťaž alebo zápas, ale preto, že si vyžaduje trpezlivosť, vytrvalosť a ochotu prekonávať prekážky spoločne. Nie každý deň je o radosti a ľahkosti, rovnako ako pri dlhom behu nie každé tempo je jednoduché. Sú momenty, keď sa cítite plní síl a všetko ide hladko, ale sú aj obdobia, keď vás čaká stúpanie alebo nepriaznivé podmienky. To, čo rozhoduje o úspechu, je vaša vôľa pokračovať a podpora partnera, ktorý kráča (alebo beží) vedľa vás.
Ak chcete prejaviť podporu centru pre rodinu, darujte percentá z vašich daní nášmu občianskemu združeniu CPR Trenčín. Váš záujem a podpora nás posúva ďalej. Ďakujeme.