Ovocie kresťanského koučingu pre klientov

7. január 2019

Prinášame vám článok PaedDr. Evy Královej, Ph.D. Veríme, že prispeje k poodhaleniu tajomstva, ktorým kresťanský koučing pre mnohých z nás stále je.

Kresťanský koučing

Zakladateľ kresťanského koučingu, Christopher McCluskey (G. R. Collins, 2009) verí, že kresťanský koučing je: „(...) spôsob, ako pomôcť ľuďom nájsť Božiu víziu pre ich život a naučiť sa podľa nej žiť“. Boh je ústredný bod v živote kresťanov, preto túto skutočnosť kresťanský kouč rešpektuje. (Marián Kubeš, 2016) verí, že nasledovanie Krista je najdôležitejšou hodnotou, z ktorej vychádza kresťanský koučing. Preto úlohou kresťanského kouča je pomôcť klientovi vydať sa na cestu Božej vízie alebo po nej lepšie kráčať.

Kim Averyová definuje kľúčový postoj kresťanských koučov takto: „Moja budúcnosť je Boží plán pre môj život. Nie je to plán, ktorý si sformulujem a rozvíjam výlučne ja, ale plán, ktorý objavujem cez celý rad užitočných cvičení a procesov“. Kresťanský kouč teda nedáva klientom odpovede. Je na každom z nás, ako v spolupráci s Božím plánom, zavádzame dobro do svojho života. Prieskumom som zhrnula čo tento postoj kouča priniesol 15 klientom počas kresťanského koučovacieho rozhovoru.   

Počas koučovacieho rozhovoru sa kouč pozorným načúvaním a kladením silných otázok v pravý čas snaží vytvárať atmosféru:

- dôvery (rešpektuje etické štandardy Medzinárodnej federácie koučov – ICF a Medzinárodnej siete kresťanských koučov – CCNI),
- úcty
- a hlbokého záujmu o klienta. 

 

Prieskum – benefity kresťanského koučovacieho rozhovoru pre klientov
     Cieľom nášho prieskumu bolo: Zistiť, čo získa klient počas kresťanského koučovacieho rozhovoru.
Vzorka prieskumu: Na otázku nám odpovedalo 15 klientov z Trenčína a okolia:
-          3 muži a 10 žien
-          vek od 25 do 70 rokov, 8 v rozpätí od 40-49 rokov,
-          10 boli praktizujúci katolíci a 5 nepraktizujúci kresťania.
Prieskum sme realizovali v priebehu mesiacov január a február 2018.
Správnosť výsledkovprieskumu bola zabezpečená priamym kontaktom s realitou použitím autentických výrokov koučov a koučovaných.
Dôveryhodosť prieskumu podporuje možnosť kontrolovať postup autorky a dátový materiál, ktorý je spracovaný vo forme prepisu mailovej komunikácie do transkriptov a následne kategorizovaný (Králová, E., Vilnius, 2018).

Výsledky
Z odpovedí 15 klientov som získala 7 kategórií a 37 subkategórií. Výsledky naznačujú, že koučovacia pozícia počas koučovacieho rozhovoru priniesla klientom:

  1. ZMENU PERSPEKTÍVY (benefit pre 9 z 15 klientov), ktorá im umožňuje uvidieť realitu inak; zmenu videnia sveta z čierno-bieleho sveta na farebný; uschopňuje ich konkrétne pomenovať všeobecné; meniť svoje uvažovania a nachádzať iné veci ako bežne.
  2. SCHOPNOSŤ ĽAHŠIE SA ROZHODNÚŤ (benefit pre 8 z 15 klientov): samostatne nachádzať odpovede, nadhľad, potenciál na riešenie svojich ťažkostí a pomenúvať veci.
  3. SEBAUVEDOMOVANIE (benefit pre 6 z 15 klientov), kedy ponorením sa do svojej hĺbky zažívajú dôveru v seba, uvedomujú si svoju hodnotu a vnútorné pocity.
  4. ZODPOVEDNOSŤ (benefit pre 5 z 15 klientov), vďaka ktorej si uvedomujú, že riadia svoj život a sú zaň zodpovední, učia sa dôverovať sebe a druhým a aktívne pristupovať k riešeniu cieľa, ktorý si stanovili.
  5. OBNOVA STARÉHO JA tak ako ma stvoril Boh (benefit pre 3 z 15 klientov). Klienti získali istotu, že dokážu prekonať veci, zažili pocit dôležitosti, dôvery a slobody.
  6. UZNANIE (benefit pre 3 z 15 klientov) ich práce a výsledky, sú pozitívne prekvapení.
  7. RADOSŤ (benefit pre 3 z 15 klientov) zo života a zodpovednosti a dobrý pocit, že sa za nich kouč modlí.

Záver prieskumu
      Keď je kouč počas rozhovoru plne prítomný pre klienta, kladie mu silné otázky, podporuje ho a neradí mu, môže sa u klienta objaviť „aha moment“, ktorý je považovaný za rozhodujúci v koučovacom rozhovore. Chad Hall a Linda Miller (2007) tvrdia, že dôsledkom „aha momentu“ je väčšia odhodlanosť klienta zobrať svoje rozhodnutie ako záväzok, väčšia tvorivosť, novátorstvo a sebadôvera. Podľa nich sa klient začne meniť z reaktívneho na proaktívneho, dôveruje si, že dokáže konať po novom; a posúva sa z neužitočných postojov a vnímania do konania zameraného na činy.
     Výsledky naznačujú, že ak klienti pochopia potrebu zmeniť sa, rozhodnú sa tak na základe vlastného hlbokého uvedomenia a preberú zodpovednosť za realizáciu svojej zmeny. Tento pohľad na človeka má korene v kresťanskom ponímaní premeny starého človeka na nového.

 

Odkazy:

Collins G. R. 2009. Christian Coaching: Helping Others Turn Potential into Reality, People Helper´s International, Inc., 2nd edition.

Králová E. 2018. Význam koučovacej pozície kresťanského kouča pre kouča a klienta, Chapter 1: Health – dispersed motifs. Theory and research. In Health an interdisciplinary study. Vilnius: Mykolas Romeris University Lithuania, s. 143-182, ISBN 978-9955-19-917-5.

Kubeš M. 2016. Kresťanský kouč. Základy koučingu pre dobrovoľníkov v pomáhajúcich profesiách, Poradenské centrum pre rodiny Family garden, Bratislava.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

2% pre CPR Trenčín 2025

24. január 2025

Ak chcete prejaviť podporu centru pre rodinu, darujte percentá z vašich daní nášmu občianskemu združeniu CPR Trenčín. Váš záujem a podpora nás posúva ďalej. Ďakujeme.

Spomienková túra na Súľovský hrad: Pamiatka na Zuzanu a Samka

26. november 2024

V nedeľu 17. novembra 2024 sme sa opäť stretli na tradičnej spomienkovej túre na zrúcaninu Súľovského hradu, aby sme si pripomenuli tragédiu z roku 2008, keď počas búrky na tomto mieste zahynuli Zuzana a Samko Sýkoroví.

Vyšívanie ako forma relaxu - kurz Moderná výšivka v CPR

26. november 2024

Centrum pre rodinu Trenčín sa v dňoch 20. a 26. novembra 2024 premenilo na priestor plný tvorivej energie a ručných prác. Uskutočnilo sa tu podujatie venované vyšívaniu, ktoré prilákalo nielen nadšencov výšivky, ale aj ľudí túžiacich po oddychu a relaxácii.

Pochod sv. Martina 2024: S radosťou a lampiónmi sme sa prešli Trenčínom

24. november 2024

Už po piaty raz sme tento rok zorganizovali tradičný novembrový pochod sv. Martina, ktorý si získava čoraz viac priaznivcov. Napriek chladnému počasiu sme si 15. novembra užili krásny večer plný svetiel, radosti a dobrej nálady.

Otcovia a dcéry na spoločnej vlne: Otec & dcéra na mori 2024

11. november 2024

Na týždňovej plavbe „Otec a dcéra“ organizovanej Centrom pre rodinu Trenčín sa stretlo osem dvojíc otcov a dcér na dvoch plachetniciach, aby prežili dobrodružstvo na mori spojené s duchovným programom. Cieľom bolo upevniť vzťah medzi otcom a dcérou prostredníctvom spoločných aktivít, rozhovorov, modlitieb a vzácnych chvíľ v blízkosti prírody.

Archív článkov

0903 440 132 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2025 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga