Prinášame vám článok PaedDr. Evy Královej, Ph.D. Veríme, že prispeje k poodhaleniu tajomstva, ktorým kresťanský koučing pre mnohých z nás stále je.
Kresťanský koučing
Zakladateľ kresťanského koučingu, Christopher McCluskey (G. R. Collins, 2009) verí, že kresťanský koučing je: „(...) spôsob, ako pomôcť ľuďom nájsť Božiu víziu pre ich život a naučiť sa podľa nej žiť“. Boh je ústredný bod v živote kresťanov, preto túto skutočnosť kresťanský kouč rešpektuje. (Marián Kubeš, 2016) verí, že nasledovanie Krista je najdôležitejšou hodnotou, z ktorej vychádza kresťanský koučing. Preto úlohou kresťanského kouča je pomôcť klientovi vydať sa na cestu Božej vízie alebo po nej lepšie kráčať.
Kim Averyová definuje kľúčový postoj kresťanských koučov takto: „Moja budúcnosť je Boží plán pre môj život. Nie je to plán, ktorý si sformulujem a rozvíjam výlučne ja, ale plán, ktorý objavujem cez celý rad užitočných cvičení a procesov“. Kresťanský kouč teda nedáva klientom odpovede. Je na každom z nás, ako v spolupráci s Božím plánom, zavádzame dobro do svojho života. Prieskumom som zhrnula čo tento postoj kouča priniesol 15 klientom počas kresťanského koučovacieho rozhovoru.
Počas koučovacieho rozhovoru sa kouč pozorným načúvaním a kladením silných otázok v pravý čas snaží vytvárať atmosféru:
- dôvery (rešpektuje etické štandardy Medzinárodnej federácie koučov – ICF a Medzinárodnej siete kresťanských koučov – CCNI),
- úcty
- a hlbokého záujmu o klienta.
Prieskum – benefity kresťanského koučovacieho rozhovoru pre klientov
Cieľom nášho prieskumu bolo: Zistiť, čo získa klient počas kresťanského koučovacieho rozhovoru.
Vzorka prieskumu: Na otázku nám odpovedalo 15 klientov z Trenčína a okolia:
- 3 muži a 10 žien
- vek od 25 do 70 rokov, 8 v rozpätí od 40-49 rokov,
- 10 boli praktizujúci katolíci a 5 nepraktizujúci kresťania.
Prieskum sme realizovali v priebehu mesiacov január a február 2018.
Správnosť výsledkovprieskumu bola zabezpečená priamym kontaktom s realitou použitím autentických výrokov koučov a koučovaných.
Dôveryhodosť prieskumu podporuje možnosť kontrolovať postup autorky a dátový materiál, ktorý je spracovaný vo forme prepisu mailovej komunikácie do transkriptov a následne kategorizovaný (Králová, E., Vilnius, 2018).
Výsledky
Z odpovedí 15 klientov som získala 7 kategórií a 37 subkategórií. Výsledky naznačujú, že koučovacia pozícia počas koučovacieho rozhovoru priniesla klientom:
Záver prieskumu
Keď je kouč počas rozhovoru plne prítomný pre klienta, kladie mu silné otázky, podporuje ho a neradí mu, môže sa u klienta objaviť „aha moment“, ktorý je považovaný za rozhodujúci v koučovacom rozhovore. Chad Hall a Linda Miller (2007) tvrdia, že dôsledkom „aha momentu“ je väčšia odhodlanosť klienta zobrať svoje rozhodnutie ako záväzok, väčšia tvorivosť, novátorstvo a sebadôvera. Podľa nich sa klient začne meniť z reaktívneho na proaktívneho, dôveruje si, že dokáže konať po novom; a posúva sa z neužitočných postojov a vnímania do konania zameraného na činy.
Výsledky naznačujú, že ak klienti pochopia potrebu zmeniť sa, rozhodnú sa tak na základe vlastného hlbokého uvedomenia a preberú zodpovednosť za realizáciu svojej zmeny. Tento pohľad na človeka má korene v kresťanskom ponímaní premeny starého človeka na nového.
Odkazy:
Collins G. R. 2009. Christian Coaching: Helping Others Turn Potential into Reality, People Helper´s International, Inc., 2nd edition.
Králová E. 2018. Význam koučovacej pozície kresťanského kouča pre kouča a klienta, Chapter 1: Health – dispersed motifs. Theory and research. In Health an interdisciplinary study. Vilnius: Mykolas Romeris University Lithuania, s. 143-182, ISBN 978-9955-19-917-5.
Kubeš M. 2016. Kresťanský kouč. Základy koučingu pre dobrovoľníkov v pomáhajúcich profesiách, Poradenské centrum pre rodiny Family garden, Bratislava.
Ak chcete prejaviť podporu centru pre rodinu, darujte percentá z vašich daní nášmu občianskemu združeniu CPR Trenčín. Váš záujem a podpora nás posúva ďalej. Ďakujeme.
V nedeľu 17. novembra 2024 sme sa opäť stretli na tradičnej spomienkovej túre na zrúcaninu Súľovského hradu, aby sme si pripomenuli tragédiu z roku 2008, keď počas búrky na tomto mieste zahynuli Zuzana a Samko Sýkoroví.
Centrum pre rodinu Trenčín sa v dňoch 20. a 26. novembra 2024 premenilo na priestor plný tvorivej energie a ručných prác. Uskutočnilo sa tu podujatie venované vyšívaniu, ktoré prilákalo nielen nadšencov výšivky, ale aj ľudí túžiacich po oddychu a relaxácii.
Už po piaty raz sme tento rok zorganizovali tradičný novembrový pochod sv. Martina, ktorý si získava čoraz viac priaznivcov. Napriek chladnému počasiu sme si 15. novembra užili krásny večer plný svetiel, radosti a dobrej nálady.
Na týždňovej plavbe „Otec a dcéra“ organizovanej Centrom pre rodinu Trenčín sa stretlo osem dvojíc otcov a dcér na dvoch plachetniciach, aby prežili dobrodružstvo na mori spojené s duchovným programom. Cieľom bolo upevniť vzťah medzi otcom a dcérou prostredníctvom spoločných aktivít, rozhovorov, modlitieb a vzácnych chvíľ v blízkosti prírody.